Разлика помеѓу преработките на „Барун-Урт“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 12 години
+
(nova)
 
(+)
[[Image:SukhbaatarSquare.jpg|200px|thumb|right|Статуа на Сухбатар ви Барун-Урт.]]
'''Барун-Урт''' ({{lang-mn|Баруун−Урт}}) е град во источна [[Монголија]] и главен град на покраината [[Сухбатар (покраина)|Сухбатар]]. Градот со околината ја формира областа Барун-Урт. Областа има површина од 50 km² со густина на население од 246 perна km² (2006).
 
== Население ==

Прегледник