Епифора: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 8.194 бајти ,  пред 2 месеци
Одбиени последните 2 промени (од Mgerasimovski и Bjankuloski06) и ја поврати преработката 4331519 на Ehrlich91
с (Правописна исправка, replaced: еуште → è уште)
(Одбиени последните 2 промени (од Mgerasimovski и Bjankuloski06) и ја поврати преработката 4331519 на Ehrlich91)
Ознаки: Заменето Рачно отповикување
 
{{Без извори|датум=Мартноември 20222009}}
{{фигури (стилистика)}}
 
'''Епифора''' е гласовна [[фигура]] и претставува повторување на [[збор]]ови на крајот на [[стих]]от.
''Епифората'' е реторички термин за повторување на еден збор или фраза на крајот од последователните клаузули . Исто така познат како '''епистрофа''' . Контраст со анафора (реторика) .
 
Комбинацијата на анафората и епифората (т.е. повторувањето на зборовите или фразите на почетокот и крајот на последователните клаузули) се нарекува симплови .
 
Видете Примери и забелешки, подолу. Исто така погледнете:
 
* Ефективни реторички стратегии на повторување
* Десет работи што треба да ги знаете за говорот на "Имам сон" на д-р Кинг
* Топ 20 бројки за говорот
 
'''Етимологија'''
 
Од грчкиот, "доведување до"
 
=== Примери и набљудувања ===
 
* "Каде сега? Кој сега? Кога сега?" (Самуел Бекет, ''Неменливи'' , 1953)
* "Тука е само едно за кое сум сигурен, а тоа е дека има многу малку за што може да се знае". (W. Somerset Maugham, цитиран од Лоренс Брандер во ''Сомерсет Могам: Водич'' Оливер и Бојд, 1963)
* "Земете што и да било идиот го има на врвот од која било агенција и ми даде подобар идиот. Дај ми идиот што се грижи, дај ми чувствителен идиот, немој да ми го дадеш идиот идиот". (Арон Брусард, претседател на Џеферсон Париш, кој зборува за шефот на ФЕМА Мајкл Браун, 6 септември 2005)
* "Јас сум пипер, тој е пипер, таа е пиперка, ние сме пиперка. Дали не би сакал да бидеш и пипер?" (рекламирање мелодии за д-р Пеппер безалкохолен пијалак)
* "Ние се занимаваме со илузии, човек. Ништо од тоа не е вистина! Но, вие седете таму, од ден на ден, ноќе по ноќ - сите возрасти, бои, вери. "Почнува да верувате во илузиите што ги вртиме овде! Почнува да мислите дека цевката е реалност и дека вашите сопствени животи се нереални. Вие го правите она што цевчето ти го кажува. "Се облекуваш како цевка. "Јадете како цевка. "Ти ги воспитуваш децата како цевка. "Дури ''мислите'' како цевката. "Ова е масовно лудило, вие манијаци! Во Божјото име, вие луѓе се вистински, ние сме илузија!" (Питер Финч како телевизиски анхорман Хауард Бил во ''мрежа'' , 1976)
* "Успехот не го смени Френк Синатра.Кога бил невнимателен и нејасен, тој бил топло темпериран, егоистичен, екстравагантен и мудрост. Сега, кога е богат и познат, тој сè уште е топло, егоистичен, екстравагантен и мудрост . " (Дороти Килгален, колона за весникот од 1959 година)
* "Нема ништо лошо во Америка што не може да се излечи од она што е во право со Америка". (Бил Клинтон)
* "Морам да бидам твојата проклетска совест. Уморен сум да бидам твоја совест. Не ми е задоволство да бидам твоја совест". (Д-р Вилсон до д-р Хаус во ''куќа'' )
* "Таа е безбедна, исто како што и ветив. Таа е подготвена да се омажи за Норрингтон, исто како што и вети. И ќе умреш за неа, исто како што ветивте". (Џек Спароу, ''Пиратите од Карибите'' )
* "И сега, кога се качувам на ветар, сам и набројувам, ќе помислам, ''клопче'' . Кога ќе ја видам фотографијата на земјата од вселената, планетата толку изненадно сликарска и закачена, ќе помислам, ''клопче'' . твојата рака или да ги исполнам твоите очи ќе мислам, две ''клупи клучеви'' . Ако јас сум клуч за јавор паѓа, барем можам да се вртам. " (Ени Дилард, ''Пилигрим во Тинкер Крик'' , 1974)
* '''Епифора и паралелни структури'''" '''Епифората''' може да се комбинира со паралелизам , како во следниов израз што му се припишува на [Абрахам] Линколн и П.Т.Барнум:" Можете да ги измамат некои од луѓето цело време и сите луѓе некое време, но вие " не ги измами сите луѓе цело време. " (Џејмс Јасински, ''Извештај за реториката,'' Мудрец, 2001)
* '''Употреба на Епифора на Шекспир'''- "Тогаш, бидејќи оваа земја не ми дава радост Но, да се командува, да се провери, да се случи тоа Како што се на подобра личност од мене, Ќе го направам моето небо да сонува по ''круната'' ; И, додека живеам, за да го објаснам овој свет, но пекол, Додека мојата неправилна форма ќе ја носи оваа глава Бидете круг приковани со славна ''круна'' . А сепак, не знам како да ја добијам ''круната'' , За многу животи стојат меѓу мене и дома. " (Глостер во Вилијам Шекспир ''Третиот дел од кралот Хенри Шесто'' , акт 3, сцена 2) - "Fie, fie, ти се посрами твојот облик, твојата љубов, Кој, како корисник, изобилува со сите, И навистина не користи вистинска смисла во таа вистинска смисла Кој треба да си ја залепи својата форма, твојата љубов, твојата духовитост. " (Брат Лауренс во ''Ромео и Џулија'' Вилијам Шекспир, Акт 3, сцена 3)
* '''Полиптопон и Епифора'''"Форма на '''епифора''' ... може да се создаде преку полиптон (варијации на еден збор). Реклама за Универзитетот Сафолк ја кажува изјавата:" Политиката е твојот живот. Сега направете го тоа да живее "(" живот "и" живот " и двете се изведени од староанглискиот збор ''libban.'' ) Епифората може да се комбинира со паралелизам , како што е прикажано во Линколн и П.Т.Барнум: "Можете да ги измамат некои од луѓето цело време и сите луѓе од времето, но не можете да ги измамат сите луѓе цело време "."
 
==== Поврзано ====

Прегледник