Разлика помеѓу преработките на „Скопска бискупија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
додавка и промена кај Џовани Франческо Гнидовец
с (Бот Додава: en:Roman Catholic Diocese of Skopje)
(додавка и промена кај Џовани Франческо Гнидовец)
* Паскал Троскси, Скопски бискуп (1893-1908)
* Лазаре Миедиа, Скопски бискуп (1909-1921)
* Иван Фрањо Гнидовец, Скопски бискуп (1924-1939), за кој сега се води постапка за беатификација во која е вклучено и писмо од блажената [[Мајка Тереза|Мајка Тереза]]
* Џовани Франческо Гњидовец, Скопски бискуп (1924-1939)
* Смиљан Фрањо Цекада, Скопски бискуп (1940-1967)
* [[Јоаким Хербут]], Скопско-призренски бискуп (1969-2000), Скопски бискуп, а истовремено и Апостолски Администратор и Егзарх на Католиците од византискиот обред во Македонија (2000-2005)
79

уредувања

Прегледник