Знаме на Монголија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Image:Flag of Mongolia.svg|thumb|[[Image:FIAV 111000.svg|20px]] Знамето на [[Монголија]], 1:2]]
 
Моменталното '''знаме на Монголија''' било присвоено на [[12 февруари]], [[1992]]. Слично е со знамето од [[1949]], освен што ја нема ѕвездата. Има три еднакви вертикални полиња, две црвени и едно сино. На едното црвено поле има [[Сојомбо симбол]]- наредени геометриски фигури што претставуваат [[оган]], [[месечина]], [[земја]], [[вода]] и знакот [[јин-јанг]].
 
==Историски знамиња==
[[Image:Flag of the People's Republic of Mongolia (1924-1940).svg|thumb|[[Image:FIAV historical.svg|23x15px]] Знаме на [[Монголска Народна Република]] (1924-1940)]]
[[Image:Flag of the People's Republic of Mongolia (1949-1992).svg|thumb|[[Image:FIAV historical.svg|23x15px]] Знаме на [[Монголска Народна Република]] (1949-1992)]]
Пред 1992, знамето на [[Монголска Народна Република]] имало жолта ѕвезда над Сојомбо симболот, симболизирајќи го социјализмот. СинотоИсто полетака, билосиното истополе такабило потемнопосветло.
 
== Видете исто така ==
13.850

уредувања

Прегледник