Прејди на содржината

Ладислав Палфи: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Животопис: Правописна исправка, replaced: престав → претстав
[проверена преработка][проверена преработка]
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Животопис: Правописна исправка, replaced: престав → претстав)
 
Пијано студирал во [[Загреб]]. Многу рано ја покажал својата музичка дарба, јавно почнал да настапува на седумгодишна возраст. Во [[Скопје]] работи уште од 1947 година, каде што настапувал солистички и како придружник. Настапувал во сите поголеми културни центри на бившата [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|СФРЈ]] и во [[Швајцарија]], [[Романија]], [[Грција]], [[Бугарија]] и др., со успех ги претставувал делата на македонските композитори.
 
Исто така се истакнал и како автор на филмска и театарска музика. Од 1948 до 1966 година работи во [[Македонски народен театар|Македонскиот народен театар]] како [[корепетитор]] и музички оформувач на голем број драмски преставипретстави. Работел како музички уредник во [[Македонска радиотелевизија|македонското Радио и Телевизија]]. Воедно бил и професор во Вишото музичко училиште во Скопје. Како автор на филмска музика, дебитира во 1951 година, со документарниот филм ''„[[Свилен Конец]]“''.
 
===Филмографија===