Прејди на содржината

Сињак: Разлика помеѓу преработките

Додадени 23 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Исправка на име, replaced: Бистрица (Грција) → Бистрица (Егејска Македонија)
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Исправка на име, replaced: Бистрица (Грција) → Бистрица (Егејска Македонија))
| map_caption=}}
 
'''Сињак''' или '''Снежник''' ({{lang-el|Άσκιο}}, ''Аскио'') — [[планински венец]] во северозападниот дел на [[Кожани (округ)|Кожанскиот округ]] и источниот дел на [[Костур (округ)|Костурскиот округ]] во [[Егејска Македонија]]. Највисок врв е Сињак со 2.111&nbsp;м.<ref name=oreiv>[http://www.oreivatein.com/oreivatein/page/mountains/mounts2_8.htm Oreivatein.com]</ref> Северниот дел е [[шума|шумовит]]. Се протега од селото [[Клисура (Костурско)|Клисура]] на северозапад до [[Сахинлар]] на југоисток, во должина од околу 30&nbsp;км. Најблиски други планини се [[Нередска Планина]] на северозапад, [[Црвена Гора]] на југ и [[Каракамен]] на североисток. Реките по западните и јужните падини на планината планината извираат се влеваат во [[Бистрица (ГрцијаЕгејска Македонија)|Бистрица]], а оние на североисток завршуваат во [[Островско Езеро|Островското Езеро]].
 
== Населени места ==