Блума Зејгарник: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Советски сојуз → Советски Сојуз (2), Советскиот сојуз → Советскиот Сојуз
[проверена преработка][проверена преработка]
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Советски сојуз → Советски Сојуз (2), Советскиот сојуз → Советскиот Сојуз)
 
|birth_place = {{Роден во|Пренах, Ковенска гувернија}}
|death_date = {{Починал на|24|февруари|1988}}
|death_place = {{Починал во|Москва|Советски сојузСојуз}}
|fields = [[Психологија]]<br />[[Патопсихологија]]
}}
'''Блума Вулфовна Зејгарник''' (рус. Блю́ма Ву́льфовна Зейга́рник) (9 ноември 1900 – 24 февруари 1988) била советски [[психолог]], позната по откривањето на т.н [[зејгарников ефект]] и е една од основоположниците на патопсихологијата како засебна научна дисциплина во [[Советски сојузСојуз|Советскиот сојузСојуз]].
 
== Животопис ==

Прегледник