Бојабатски замок: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Castle_of_Boyabat,_Province_of_Sinop,_Turkey.jpg|мини|Бојабатскиот замок на врвот на еден рид.]]
'''Бојабатскиот замокот''' или '''Бојабатско кале''' ― [[замок]] во [[Паланка|гратчето]] Бојабат, [[Синоп (покраина)|покраината Синоп]], [[Турција|Турција,]] изграден од [[Пафлагонија|Пафлагонците]] во [[Антика|антиката]] и реконструиран под [[Римски период|римско]] и [[Отоманско Царство|отоманско]] владеење. Замокот денес функционира како [[музеј]]. Замокот е регистриран од Високиот совет за недвижно културно и наследство со решение за регистрација од 23 октомври 1987 година.<ref>{{Наведена мрежна страница | url = http://kurumsal.kulturturizm.gov.tr/turkiye/genel/gezilecekyer/boyabat-kalesi | title = Boyabat Kalesi - Sinop - Ayrıntılı Tanımı | access-date = 22 јануари 2022 }}</ref>
 
Каздере/Газидере, притока на Гекирмак, ја сече карпата на која се наоѓа Бојабатскиот замок со драматичен пар вертикални ѕидови. Ѕидот од страната на замокот има прозорец на карпата што ги осветлува тунелите што се спуштаат до новооткриениот голем подземен град од римско време. Тунелите можеби служеле и за водоснабдување и безбедно поминување за време на опсадата.
 
Кон крајот на 19 и почетокот на 20 век, Бојабат бил дел од Кастамонскиот Вилаетот на [[Отоманско Царство|Отоманската Империја]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [https://web.archive.org/web/20131021235849/http://www.boyabat.gov.tr/bkale.html Окружен гувернер на Бојабат, Бојабатски замок]
* [http://www.boyabat.bel.tr/Boyabat.asp?SayfaID=131 Општина Бојабат, Бојабатски замок]
* [http://kurumsal.kulturturizm.gov.tr/turkiye/genel/gezilecekyer/boyabat-kalesi#content Министерство за култура и туризам, Бојабатски замок]
* [https://web.archive.org/web/20130823161225/http://boyabatkalesi.net/Default.asp Бојабатски замок]
* [http://www.sinop.edu.tr/akademikbirimler/yuksekokullar/turizm_yo/faaliyetler/turizm_durumu.pdf Синопски туристички потенцијал - Синопски универзитет, Бојабатски замок]
 
{{Coord|41.4659|34.7614|type:landmark_region:TR}}
[[Категорија:Тврдини во Турција]]
[[Категорија:Музеи во Турција]]
[[Категорија:Културно наследство на Турција]]

Прегледник