Оле Гунар Солшер: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
| manageryears3 = 2014- |managerclubs3 = {{Fb team Cardiff City}}
| manageryears4 = 2015- |managerclubs4 = {{Fb team Molde}}
| manageryears5 = 2018-2021 |managerclubs5 = {{Fb team Manchester United}} (привремен)
| pcupdate = 17 јануари 2012
| ntupdate = 17 јануари 2012
}}
 
'''Оле Гунар Солшер''' (роден на [[26 февруари]] [[1973]]) — поранешен [[Норвешка|норвешки]] [[фудбал]]ер, кој го поминал поголемиот дел од својата кариера играјќи за англискиот гигант [[ФК Манчестер Јунајтед|Манчестер Јунајтед]], како [[Напад (фудбал)|напаѓач]] но исто така бил користен и како крило. Моментално тој е менаџер на [[ФК Манчестер Јунајтед|Манчестер Јунајтед]] и на норвешкиот [[ФКбез Молде|Молде]]клуб.
 
Пред доаѓањето во [[Англија]], Солшер играл само за два клуба во [[Норвешка]]: Клаусенген и [[ФК Молде|Молде]]. Тој му се приклучил на Манчестер Јунајтед во 1996 година, за сума од 1,5 милиони [[Британска фунта|£]]. Солшер играл за клубот 366 пати во кој постигнал 126 гола во текот на еден успешен период за клубот и бил наречен "убиец со детско лице" од страна на медиумите. Исто така тој се здобил и со прекарот "[[Златна резерва]]", заради неговата способност да влегува од клупата за резерви и да постигнува многу важни и клучни голови. Сепак, моментот по кој Солшер засекогаш ќе остане запаметен во светот на фудбалот се случил кога тој го постигна победеносниот гол за Јунајтед во последната минута од судиското продолжение во [[Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 1999 година|финалето на Лигата на шампионите 1999 година]], со кој го однел неговиот тим до титулата европски клупски првак совладувајќи го [[ФК Баерн Минхен|Баерн Минхен]] со 2-1 во најлудото финале на шампионската лига досега. Оваа сезона за Солшер и неговите соиграчи завршила со '''Требл''' (или Тројна Круна), откако ''црвените ѓаволи'' триумфирале претходно и во [[Премиер лига на Англија|Премиер лигата]] и [[ФА Куп]]от.

Прегледник