ЖС „Јегуновце“: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.817 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎Возен ред: Замена со тековна предлошка, replaced: {{Интеррегионална линија → {{Интеррегионален using AWB)
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Инфокутија железничка станица
{{Location map
| name = ЖС „Јегуновце“
| symbol_location =
| symbol =
| type =
| image = ЖС „Јегуновце“.jpg
| caption = Поглед на железничката станица
| address = [[Јегуновце]]
| borough = [[Општина Јегуновце]]
| country = {{МКД}}
| iso_region =
| coordinates_display = {{coord|42|4|42|N|21|7|5|E|type:landmark_region:MK|display=title, inline}}
|map_locator = {{Location map
|Република Македонија |
|label = '''ЈегуновцеБогомила'''
|lat_deg = 41|lat_min = 04|lat_sec = 42|lat_dir = N
|lat = 42.079444
|lon_deg = 21|lon_min = 07|lon_sec = 05|lon_dir = E
|long = 21.118056
|width = 200300
|position = right
}}
| owned = [[Македонски железници]]
'''Железничката станица „Јегуновце“''' — [[железничка станица]] во [[Република Македонија]], со следниве [[географски координати]]: [[латитуда|СГШ]] 42<sup>o</sup> 04<nowiki>'</nowiki> 46<nowiki>''</nowiki>, [[лонгитуда|ИГД]] 21<sup>o</sup> 07<nowiki>'</nowiki> 05<nowiki>''</nowiki>. Железничката станица Јегуновце, се наоѓа на железничката пруга [[Скопје]] - [[Кичево]] во близина на селото [[Јегуновце]] и е една од позачуваните и одржуваните железнички станици на оваа пруга, поради што се користи и како крстосница за разминување на возовите. Станицата се наоѓа во северниот дел на Долни Полог на 42,4 километри оддалеченост од главната [[Железничка станица - Скопје]] и на 14,7 километри од [[Тетово]].
| operator =
| line = [[Скопје]] — [[Кичево]]
| distance =
| platforms =
| tracks =
| train_operators =
| connections =
| structure =
| parking =
| bicycle =
| disabled =
| code =
| zone =
| website =
| opened =
| closed =
| passengers =
| pass_year =
| pass_rank =
| services =
}}
 
'''Железничка станица Јегуновце''' — железничка станица во селото [[Јегуновце]] на надморска височина од 389 метри. Зградата на железничката станица е изградена од цврст материјал на два спрата. Во зградата има мала чекална и билетарница. Низ железничката станица поминуваат регионалните домашни возови на линијата [[Скопје]]-[[Кичево]].
== Возен ред ==
 
== Местоположба ==
* {{Интеррегионален 6903}}
 
'''Железничката станица „Јегуновце“''' — [[железничка станица]] во [[Република Македонија]], со следниве [[географски координати]]: [[латитуда|СГШ]] 42<sup>o</sup> 04<nowiki>'</nowiki> 46<nowiki>''</nowiki>, [[лонгитуда|ИГД]] 21<sup>o</sup> 07<nowiki>'</nowiki> 05<nowiki>''</nowiki>. Железничката станица Јегуновце,Станицата се наоѓа на железничката пруга [[Скопје]] - [[Кичево]], во близина на селото [[Јегуновце]] и е една од позачуваните и одржуваните железнички станици на оваа пруга, поради што се користи и како крстосница за разминување на возовите. Станицата се наоѓа во северниот дел на Долни Полог на 42,4 километри оддалеченост од главната [[Железничка станица - Скопје]] и на 14,7 километри од [[Тетово]].
 
== Галерија на слики ==
 
<gallery mode=packed heights=150px>
Податотека:ЖС „Јегуновце“ 2.jpg|Куќи на железничката станица
</gallery>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
<references />
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Jegunovce train station}}
 
{{Железнички станици на линијата Скопје-Кичево}}
 
{{coord|42|4|42|N|21|7|5|E|type:landmark_region:MK|display=title}}
{{ЖС-Македонија-никулец}}
 
[[Категорија:Железнички станици во Македонија|Јегуновце]]

Прегледник