Типаза: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.395 бајти ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Tipaza“)
 
Нема опис на уредувањето
 
{{Infobox settlement
'''Типаза''' (порано Тефесет (Tefessedt)'','' ченуанско берберски: '''Базар,''' '''ⴱⴰⵣⴰⵔ,''' {{ArB|تيپازة}}) - главен град на покраината Типаза, [[Алжир]]. Кога бил дел од [[Римско Царство|Римската Империја]] бил наречен Типаса. Современиот град е основан во 1857 година и е главно извонреден по своите антички урнатини и песочното приморје.
|official_name = Типаза
|other_name = (Римска Типаса)
|native_name = Базар / ⴱⴰⵣⴰⵔ
|image_skyline = File:Tipazay.JPG
|imagesize = 270px
|pushpin_map = Algeria
|pushpin_label_position = bottom
|pushpin_mapsize = 250
|pushpin_map_caption = Location in Algeria
|subdivision_type = Држава
|subdivision_name = [[Алжир]]
|subdivision_type1 = [[Покраини во Алжир|Покраина]]
|subdivision_name1 = [[Типаза (покраина)|Типаза]]
|subdivision_type2 = Округ
|subdivision_name2 = [[Типаза (округ)|Типаза]]
|population_as_of = 2008
|population_total = 25225
|population_blank1_title= Народности
|population_blank2_title= Религии
|coordinates = {{coord|36|35|31|N|2|26|58|E|display=inline,title}}
|footnotes = {{designation list | embed=yes
| designation1 = WHS
| designation1_offname = Типаса
| designation1_date = 1982 <small>(6. [[Одбор на светското наследство|заседание]])</small>
| designation1_type = Културолошки
| designation1_criteria = iii, iv
| designation1_number = [https://whc.unesco.org/en/list/193 193]
| designation1_free1name = Држава
| designation1_free1value = {{ALG}}
| designation1_free2name = Регион
| designation1_free2value = Арапогласни држави
| designation1_free3name = Загрозен
| designation1_free3value = 2002&ndash;2006
}}
|blank_name = [[Кепенова класификација на климата|Клима]]
|blank_info = [[Средоземна клима]]
|module = {{Infobox lighthouse | embed=yes | qid=Q23013096
| foundation = ѕидарска основа
| construction = ѕидарска кула
| shape = четириаголна кула со балкон и фенер<ref name=tipaza>{{cite web|url=http://www.onsm-dz.com/?p=detailphares&equipement_id=17|title=Tipaza|website=Office Nationale de Signalisation Maritime|publisher= Ministere des Travaux Publics|accessdate=18 јануари 2022}}</ref><ref>{{cite ngall|113|2015|}}</ref><ref>{{Cite rowlett|dza|access-date=18 јануари 2022}}</ref>
}}
}}'''Типаза''' (порано Тефесет (Tefessedt)'','' ченуанско берберски: '''Базар,''' '''ⴱⴰⵣⴰⵔ,''' {{ArB|تيپازة}}) - главен град на покраината Типаза, [[Алжир]]. Кога бил дел од [[Римско Царство|Римската Империја]] бил наречен Типаса. Современиот град е основан во 1857 година и е главно извонреден по своите антички урнатини и песочното приморје.
 
== Историја ==
 
* [[Список на светилници во Алжир]]
* [[Типаша|Типаса]]
* [[провинција Типаза (покраина)|Покраина Типаза]]
* [[Алжир]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==

Прегледник