Прејди на содржината

Битка кај Клермона: Разлика помеѓу преработките

#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: февруари]], 1 → февруари [[1)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Military Conflict
|conflict=Битка кај Клермона
}}
 
'''Битката кај Клермона''' започнала на [[1 февруари]] [[1702]] година. Оваа битка е дел од серијата [[Војна за шпанското наследство|војни за шпанското наследство]]. Конфликтот започнал помеѓу [[Австрија]] и [[Франција]]. По само пет месеци откако издвојувал победа, [[Евгениј Савоски]] одлучил да возврати на нападот на Франција. Австриската војска била статиционирана на запад, кај Клермона по текот на реката По. Егуен конфликтот го започнал во ноќта на [[1 февруари]], и го изненадил својот непријател Вилроа<ref>{{cite book|last1=Clark|first1=George B|title=Irish Soldiers in Europe, 17th-19th Century|date=2010|publisher=Mercier Press|isbn=978-1856356626|page=51}}</ref>.
 
Австријците успеале да го заземат градот заробувајќи голем број од командантите на француската армија. Французите имале околу 1000 жртви. На француската војска и пристигнала помош од страна на Ирската бригада, која ја принудило на Австрија да се повлече.
== Наводи ==
 
{{наводи}}
[[Категорија:Битки во војната за шпанското наследство|Клермона]]
[[Категорија:Битки на Франција]]