Благој Јанков - Мучето: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
Нема опис на уредувањето
 
|датум рођења={{роден на|3|јуни|1911}}
|место рођења={{роден во |Струмица}}
|држава рођења=<br>{{знаме|Отоманска Империја}}
|датум смрти={{починал на|4|јули|1944}}
|место смрти={{починал во|Струмица}}
|држава смрти= <br />{{знаме|Бугарија}}
|професија=кројач
|КПЈ=[[1938]]
 
'''Благоја Гане Јанков-Мучето''' ([[3 јуни]] [[1911]] - [[4 јули]] [[1944]]) — [[македонци|македонски]] [[Комунистичка партија на Македонија|комунист]], учесник во [[НОБ]].<ref name="Енциклопедија">{{наведена книга|last=Младеновски|first=Симо|editor=Блаже Ристовски|title=Македонска енциклопедија|volume=1|year=2009|publisher=МАНУ|location=Скопје|isbn=978-608-203-023-4 (1)|page=634}}</ref>
Прогласен е за [[Народен херој на Југославија]] на [[11 октомври]] [[1951]] година.<ref name="херои"/>
 
== Биографија==
Благој Јанков - Мучето е роден во [[1911]] година во [[Струмица]], во сиромашно работничко семејство. Неговиот татко бил Минчо Коцев кој починал кога имал четири години. Неговата мајка Кумјанија, како вдовица со две деца се омажила за Гоне Јанков по кое Благој го добил презимето Јанков.
 
Благој Јанков основно училиште завршил во [[Струмица]], а потоа се запишал во [[СУ „Јане Сандански“ - Струмица|струмичката гимназија]]. Додека бил во основното образование, често бил казнуван, побекогашпонекогаш и парично, бидејќи зборувал македонски на училиште.<ref name="херои">Народни„Народни херои од МакедонијаМакедонија“, Наша книга, Скопје, 1973 г., стр. 133-137</ref> Но, по завршување на вториот клас, тој престанал со образованието по штои започнал да го изучува кројачкиот занает. По изучувањето на занаетот, не можејќи да најде работа во Струмица, заминал на печалба во [[Белград]], каде се вработил кај модниот шивач за машка и женска облека, Адолф Голгубер. Дење тој работел во работилниците, а ноќе и во слободно време интензивно читал социјалистичка и комунистичка литература.<ref name="херои"/>
 
=== Активизам ===
Поради неговите активности, тој стекнал доверба и станал синдикален активист. Посебно бил добар организатор на штрајкови и излети. Уживал голем углед меѓу македонските печалбари во [[Белград]]. Во тоа време кај него созреала идејата за слободна Македонија. Во своите говори на состаноците на синдикалните организации, Благој Јанков започнал сè повеќе да се истакнува и затоа билабил забележан и од српската власт. Во Белград, во синдикална акција на растурање летоци со марксистичка содржина, за првпат бил уапсен во [[1927]] година, како опасен антидржавен бунтовник. Во белградскиот затвор Главњача бил мачен и одвраќан од револуционерната дејност. Од затворот излегол по шест месеци.<ref name="херои"/>
 
По пуштањето од затвор, тој се вратил во [[Струмица]]. Во [[Струмица]] се ангажирал во организирањето на работничката класа и синдикати. Наишол на добар одзив од кројачките работници, организирал успешен штрајк кој сам го предводел и успешно го завршил. Полицијата повторно го прогонувала, а тој повторно отишол во [[Белград]], но овој пат како член на [[КПЈ]] ([[1938]]). Со големо штрајкувачко и синдикално искуство, Мучето влегол во штрајкувачкиот одбор на [[Белград]]. Во една штрајкувачка демонстрација бил повторно уапсен од полицијата и одведен во затвор. Кога излегол од затворот станал член на реонскиот комитет на [[КПЈ]] на [[Белград]].<ref name="херои"/>
 
Со своето револуциенернореволуционерно дело се афирмирал како истакнат комунистички борец, поради што станал член на Покраинскиот комитет на [[КПЈ]] за [[Македонија]]. Во тоа својство бил упатен за инструктор во [[источна Македонија]]. Исто така станал и организатор на првите спротивставувања на бугарската окупациска власт во [[Струмица]] во [[1941]] година.<ref name="херои"/>
 
Исто така активно учествувал во подготовките за формирање на партиски организации за [[Радовиш]], [[Берово]] и [[Валандово]]. Бугарската фашистичка полиција ја открила неговата работа. Како илегалец најмногу се движел во [[Штип]] и неговата околина. Направил партиска база во селото [[Долани]], во својство на член на Обласниот комитет на [[КПЈ]]. Во една провала, полицијата извршила напад. Тогаш со Благоја бил и [[Славчо Стојменски]], кој во престрелката со полицијата бил убиен, додека БлагојаЈанков, ранет, успеал да се извлече. Во многу тешки услови ја продолжил револуционерната работа. Бугарскиот воен суд го осудил на смрт во отсуство и издал потерница со награда за него.<ref name="херои"/>
 
Во јуни [[1944]] година бугарскиот окупатор го открил неговото скривалиште, во домот на Спиро Захов во [[Струмица]]. Настанала нерамноправна борба на градските улици, во која Благоја херојски загинува.<ref>[http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7159956297&id=9&prilog=0&setIzdanie=21738 Реновирана спомен-куќата на Благој Мучето] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20110928044904/http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7159956297&id=9&prilog=0&setIzdanie=21738 |date=2011-09-28 }}, „Нова Македонија“.</ref>
 
За народен херој на Југославија од Македонија е прогласен на 11 октомври 1951 година.<ref name="херои"/>
 
== Наводи ==
{{CommonsCat|Blagoj Jankov}}
* [http://www.strumicacity.com/2018/04/23/spomen-kukata-na-blagoj-jankov-muceto/ Спомен-куќа на Благој Јанков Мучето]
* [[Кочо Урдин]], [http://makedonija.rastko.net/cms/files/books/50412a8c1ec31.pdf „Љубов зад решетки“], 1961 (посветено на Благој Јанков)
* [https://www.youtube.com/watch?v=x-XgoOYd3CE Песна за Благој Мучето], Дует Бујуклиева Иринка и Зето Димитар
* [https://www.youtube.com/watch?v=Fq3cBuoAcks Песна за Благој Мучето], Дует Чукарска и Зетов
[[Категорија:Македонски партизани]]
[[Категорија:Народни херои од Струмица]]
[[Категорија:Народни херои на Југославија од Македонија]]
[[Категорија:Луѓе од Струмица]]
[[Категорија:Родени во 1911 година]]
6.534

уредувања

Прегледник