Кирил Дрангов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 24 бајти ,  пред 6 месеци
с
Отповикани уредувањата на FoundationMacedonia (разговор), враќајќи на последната преработка на Bjankuloski06
сНема опис на уредувањето
с (Отповикани уредувањата на FoundationMacedonia (разговор), враќајќи на последната преработка на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
}}
 
'''Кирил Дрангов''' е българин, бил е член на [[Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)|Внатрешната македонска револуционерна организација]].
 
Син на [[Борис Дрангов]]. Завршил гимназија во [[Софија]], а како студент на Правниот факултет при Универзитетот во [[Софија]] бил еден од основачите на [[Македонско студентско друштво „Вардар“|Македонското студентско друштво „Вардар“]], еден од најблиските соработници на [[Иван Михајлов]], пунктовен началник на ВМРО за [[Софија]] и резервен член на Централниот комитет на ВМРО во 1932 година. Учествувал во [[Горноџумајски случувања|убиствата]] извршени во [[Горна Џумаја]] во 1924 година, кога го убил [[Алеко Василев]].

Прегледник