Кирил Дрангов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 24 бајти ,  пред 8 месеци
с
нема опис на уредувањето
с (Додадена категорија using AWB)
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Кирил Дрангов''' е българин, бил е член на [[Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)|Внатрешната македонска револуционерна организација]].
 
Син на [[Борис Дрангов]]. Завршил гимназија во [[Софија]], а како студент на Правниот факултет при Универзитетот во [[Софија]] бил еден од основачите на [[Македонско студентско друштво „Вардар“|Македонското студентско друштво „Вардар“]], еден од најблиските соработници на [[Иван Михајлов]], пунктовен началник на ВМРО за [[Софија]] и резервен член на Централниот комитет на ВМРО во 1932 година. Учествувал во [[Горноџумајски случувања|убиствата]] извршени во [[Горна Џумаја]] во 1924 година, кога го убил [[Алеко Василев]].
40

уредувања

Прегледник