Прва македонско-косовска ударна бригада: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
→‎Формирање на бригадата: дополнување со навод
(внатрешен линк)
(→‎Формирање на бригадата: дополнување со навод)
 
Во редовите на бригадата скоро 22% биле членови на [[КПЈ]], а повеќе од 50% од младите биле членови на [[СКОЈ]]. Голем број од борците биле жени.
 
=== Весник „Братство“ ===
[[„Братство“ (весник)|Весникот „Братство“]], бил орган на оваа бригада и започнал да излегува на [[1 декември]], [[1943]] година. Бил уредуван и издаван од Агитационо-пропагандната комисија при Штабот на бригадата. Статиите биле печатени на [[Македонски јазик|македонски]] и [[српски јазик]]. Откако бригадата била поделена на две бригади овој весник станал орган на [[Прва косовско-метохиска бригада|Првата косовско-метохиска бригада]].<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Македонски историски речник|first=|last2=д-р Стојан Киселиновски и др.|first2=|publisher=ИНИ|year=2000|isbn=9989-624-46-1|location=Скопје|pages=88}}</ref>
 
== Почетни дејствија ==

Прегледник