Разлика помеѓу преработките на „Луис Окања“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎1970—1974 година: Јазична исправка, replaced: дуел → двобој
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —)
с (→‎1970—1974 година: Јазична исправка, replaced: дуел → двобој)
 
Во 1971 година, Окања завршил на третото место во Париз-Ница и на второто место во Критериумот на Дофин, и двапати зад [[Еди Меркс|Меркс]], што најавил голема борба на Тур де Франс. По 11 етапи на Тур, Окања имал осумминутна предност пред Меркс. После еден ден одмор, [[Еди Меркс|Меркс]] намали на седум минути, а потоа, во Пиринеите, на Кол де Монт, Меркс нападнал, Окања не можел да одговори, се борел сè додека не завршил на асфалтот барајќи помош. Тој бил пренесен во болница каде се опоравил, но неговиот сон да го освои Тур бил срушен. Следниот ден, Меркс одбил да носи жолта маица. На Вуелта, Окања стигнал до третото место. [[Еди Меркс|Меркс]] решил да ја вози Вуелта наместо Тур де Франс следната година, но ја смени својата одлука поради тврдењето дека го освоил Тур само затоа што Окања морал да се откаже. Окања го освоил Критериумот Дофин и националното првенство, и се чинело дека ќе биде нов голем судир меѓу Окања и Меркс. Окања нападнал неуспешно по ридовите, сè додека не морал да го напушти Тур поради бронхитис. [[Еди Меркс|Меркс]] победил во [[Тур де Франс]] во 1972 година.
 
Во 1973 година, по проблемите од претходните две години, Окања не бил фаворит. [[Еди Меркс|Меркс]] реши да не учествува на Тур, по четири победи во низа, решил да ги вози Џиро и Вуелта. Окања против себе ги имал Јоп Зутемелк и Ремон Пулидор. Окања бил многу силен во ридовите, освојувајќи две етапи со огромна предност и по 11 етапи, Окања имал девет минути пред Фуенте кој бил втор, додека Зутемелк и Пулидор заостанале над 20 минути. Окања исто така го освои хронометарот на 12 етапи, а до крајот тој освоил уште две планински етапи и го освоил [[Тур де Франс]] со 15 минути предност од второпласираниот Бернар Тевне. После тоа се очекувал голем дуелдвобој помеѓу Окања и Меркс на Вуелта, но [[Еди Меркс]] победил на четири минути пред Окања, кој завршил на второто место, а потоа освоил бронза на Светскиот куп.
 
Во 1974 година тој не учествувал на Тур де Франс и го освои четвртото место на Вуелта.

Прегледник