Новалис: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 10 месеци
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: едуцира → образова)
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
| signature =
}}
'''Новалис''' ([[германски јазик|германски]]: ''Novalis'') — псевдоним на '''Георг Филип Фридрих Фрајхер фон Харденберг''' (''Georg Philipp Friedrich Freiherr von Hardenberg'', [[1772]] - [[1801]]), еден од најважните [[Германска книжевност|германски]] писатели и филозофи на раниот романтизам . Припаѓал на кругот на „романтичарите од Јена“.
 
Тој ги засновал своите филозофски концепти на „религијата на љубовта“ и „магичниот идеализам“ врз мислата на [[Јохан Готлиб Фихте|Јохан Фихте]] . Тој ги поврзувал уметноста и религијата и тврдел дека целта е да се направи видлива апсолутна интуиција. Новалис велел дека задачата на човештвото е „да ја образова Земјата“. Ова ќе донесе човештвото да влезе во новото златно доба на хармонијата помеѓу човекот и природата.

Прегледник