Орландо: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 10 месеци
→‎Демографија: Правописна исправка, replaced: рансекс → ранссекс
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Основање: Правописна исправка, replaced: се уште → сè уште)
(→‎Демографија: Правописна исправка, replaced: рансекс → ранссекс)
 
= Демографија =
Во 2010 година во Орландо имаше 121 254 домаќинства од кои 15,4 % беа празни. Почнувајќи од 2000 година, 24,5 % од домаќинствата имаа деца под 18 годишна возраст кои живееја заедно со нив, а 32,4 % беа само брачни двојки. 15,4 % од домаќинствата имаа женски сопственик, а 47,6 не беа семејства. Просечната возраст беше 33 години. На секои 100 жени, 94,0 беа мажи. Во 2000 година, просечниот годишен приход на едно домаќинство во градот изнесуваше 35 732 долари, а просечниот годишен приход на едно семејство изнесуваше 40 648 долари. Мажите имаа просечен годишен приход од 30 866 долари, а од друга страна пак, жените беа со просечен приход од 21 216 долари годишно. Околу 13,3 % од семејствата и 15,9% од населението се наоѓаа под линијата на сиромаштијата, вклучително и 27,0 % од оние под 18 години и 12,6 % од оние кои се на 65 годишна возраст или постари.
Во Орландо живеат голем број на хомосексуалци. Според една студија од Универзитет во Лос Анџелес, Калифорнија, 7,7% од населението во Орландо се хомосексуалци, бисексуалци или трансексуалцитранссексуалци и според тоа Орландо се наоѓа на 9-тото место по бројот на хомосексуалци во државата.
Од цела Флорида, Орландо брои најголем број доселеници од Порторико и нивното културно влијание врз Централна Флорида е слично на влијанието на многубројното кубанско население во јужна Флорида. Порториканска заедница во Орландо е најбрзо растечка во земјата. Тука има исто така и голем број на доселеници од Западна Индија и Јамајка, шии што број постепено се зголемува.
== Јазици ==

Прегледник