Разлика помеѓу преработките на „КК Струмица“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
Правописна исправка, replaced: Кошаркарска Федерација на Македонија → Кошаркарска федерација на Македонија (2)
(Rescuing 1 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (Правописна исправка, replaced: Кошаркарска Федерација на Македонија → Кошаркарска федерација на Македонија (2))
 
Клубот бил создаден во 2012 година кога се споиле екипите на КК Милениум, [[КК АБА Струмица|АБА Струмица]], КК Феликс и КК Горани Баскет. Правен наследник на новооформениот клуб е КК Милениум.<ref>[http://www.strumicanet.com/index.php/2012-05-23-23-33-47/item/444-%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%BA%D0%BA-%E2%80%9C%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%B0%E2%80%9C Струмичките кошаркари се обединија во КК Струмица] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20120725020843/http://www.strumicanet.com/index.php/2012-05-23-23-33-47/item/444-%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%BA%D0%BA-%E2%80%9C%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%86%D0%B0%E2%80%9C |date=2012-07-25 }} strumicanet.com 23 мај 2012</ref>
 
Во сезоната [[Втора македонска кошаркарска лига 2018/19|2018/19]] од [[Втора македонска кошаркарска лига|Втората лига]], Струмица била исфрлена од натпреварувањето поради два службено загубени натпревари.<ref>{{наведени вести |title=Билтен (број 4) на сениорските лиги на Македонија |url=https://web.archive.org/web/20190504190612/http://mkf.mk/uploads/68918420181102.pdf |accessdate=9 ноември 2019 |publisher=Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org |date=2 ноември 2018}}</ref><ref>{{наведени вести |title=КЛУБОТ ЗАМИНУВА ВО ИСТОРИЈАТА: Од Струмица, на улица! |url=http://sportmedia.mk/kosharka/domashno-prvenstvo/klubot-zaminuva-vo-istorijata-od-strumica-na-ulica |accessdate=3 ноември 2018 |publisher=sportmedia.mk |date=31 октомври 2018}}</ref> За сезоната [[Втора македонска кошаркарска лига 2019/20|2019/20]], КК Струмица повторно пријавила екипа во Втората лига.<ref>{{Наведена мрежна страница | title =Почнува натпреварувањето во Втората машка лига | url = https://web.archive.org/web/20191109210301/http://mkf.mk/post.php?id=2772 | publisher = [[Кошаркарска Федерацијафедерација на Македонија]] преку web.archive.org | date =8 ноември 2019 | accessdate = 9 ноември 2019 }}</ref>
 
== Состав 2019/20 ==
1 Драган Абрашев истовремено имал лиценца како на [[КК Работнички|Работнички]].
 
Извор:[http://mkf.mk/uploads/42337120200221.pdf Кошаркарска Федерацијафедерација на Македонија]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }} [http://basketball.eurobasket.com/team/FYR-Macedonia/KK_Strumica/8437?Page=1 eurobasket.com]
 
== Наводи ==

Прегледник