Атанас Вангелов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| name = Атанас Вангелов
| caption =
| birth_date = {{роден на|6|февруари|1946}} |
| birth_place = {{знамеикона|MacedoniaСФРЈ}} {{роден во|Богданци|МакедонијаСФРЈ}} |(денес [[Македонија]])
| death_date = {{починал на|24|октомври|2021}}
| death_place = {{знамеиконана|Македонија}} {{починал во|Скопје|Македонија}}
| death_place = |
| occupation = [[Писател]]
| movement =
| footnotes =
}}
 
'''Атанас Вангелов''' (роден на[[Богданци]], [[6 февруари]] [[1946]] — [[Скопје]], [[24 октомври]], [[2021]]) — македонски поет, раскажувач, критичар, есеист, книжевен теоретичар, драмски автор, преведувач. Роден е во [[Богданци]]. Завршил Филолошки факултет во [[Скопје]]. Доктор по филолошки науки. Професор на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Бил претседател на Советот на СВП. Бил лектор по македонски јазик и литература во [[Париз]]. Работел како новинар во Радио Скопје. Бил член на редакцијата на списанието „Разгледи“. Член на ДПМ од 1967 година.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.blesok.com.mk/avtor.asp?lang=mac&id=190 |title=Атанас Вангелов |accessdate=2011-11-07 |archive-date=2016-03-05 |archive-url=https://web.archive.org/web/20160305070712/http://www.blesok.com.mk/avtor.asp?lang=mac&id=190 |url-status=dead }}</ref>
 
== Творештво ==

Прегледник