Разлика помеѓу преработките на „Ила (крал)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 536 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Elah (king)“)
 
'''''14''' Другите дела на Ила, и сѐ што беше извршил, се опишани во летописите на израелските кралеви.''
 
Забелешка: Во македонската верзија на Библијата, владетелите се означуваатозначувани како цареви, иако немаат особини како такви видови на владетели и статус.
 
 
== Наводи ==
{{наводи}} 
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.mechon-mamre.org/p/pt/pt09a16.htm 1 Царевите Поглавје 16]
* [http://www.jewishencyclopedia.com/articles/5507-elah „Елах“, ''еврејска енциклопедија'']
 
{{s-start}}
{{s-hou|<small>[[Исахар (племе)|Племе Исахар]]<br/>''Современ [[Јудејско Царство|крал на Јудела]]:''</small> [[Аса (крал)|Аса]]||||}}
{{s-reg|}}
{{s-bef|before=[[Баша (крал)|Баша]]}}
{{s-ttl|title=[[Кралство Израил (Самарија)|Крал на Израил]]|years=886–885 п.н.е.}}
{{s-aft|after=[[Замвриј (крал)|Замвриј]]}}
{{s-end}}
 
{{Цареви на Израил и Јудеја}}
 
[[Категорија:Цареви на Израил]]

Прегледник