Ишбошет: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 9 месеци
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија Кралска личност|name=Ишбошет|title=|image=[[File:Ishbosheth is slain.gif|230px|Илустрација од Моргановата Библија прикажувајќи ја смртта на Ишбошет.]]|caption=Илустрација од Моргановата Библија прикажувајќи ја смртта на Ишбошет.|succession=[[ИзраилскоКралство ЦарствоИзраил (обединето)|Крал на Израил]]|reign={{circa}} 1012–1010 п.н.е.|birth_date=ок. 1052 п.н.е.|death_date=ок. 1010 п.н.е.|successor=[[Давид]]|predecessor=[[Саул]]|father=[[Саул]]}}
'''Ишбошет''' ( {{Lang-he|אִישְׁבֹּשֶׁת}} , ''ʼĪšbōšeṯ''), исто така наречен '''Јевостеј''', или '''Ешбаал''' ({{Писмо|Hebr|אֶשְׁבַּעַל}} ''<nowiki/>'Ešba'al;'' исто така '''Ишбаал''') ― син на кралот Саул и втор крал на Царството Израел.{{Sfn|Garfinkel|Ganor|Hasel|2018}}
 

Прегледник