Разлика помеѓу преработките на „Бик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
 
 
[[Податотека:Taureau_charolais_au_pré.jpg|мини|На Charolais бул.]]
'''Bик''' е возрасен ''непроменет'' (односно, не [[Кастрација|кастриран]]) машки вид на говедо. Бикот е силен, мускулест и поагресивен од женскиот вид, кравата. Низ времето бикот бил важен симбол во многу култури. Неговата улога освен за тегнење и помош во аграрна работа е посебно ѕначајназначајна во прехранбената индустрија (месо и млечни производи), како и во разни други активности.
 
Биковите се многу помускулести од кравите, со подебели коски, поголеми стапала, многу мускули на вратот. Овие карактеристики им помагаат  на биковите во борбата за доминација над стадо, давајќи победникот да стигне до пристап до крави за репродукција.<ref>C. J. C. Phillips, ''Principles of Cattle Production'' (2010), p. 50.</ref> косата обично е пократок дел од телото, но на вратот и на главата често постои "грива". Биковите се обично во иста висина како кравите или малку повисоки.
 
== Значење во човечката култура ==
Биковите биле важна карика во раѕвитокразвиток на човештвото и имале големо значење во човечката култура, се исполѕувалеисползувале уште пред почетокот на пишаната историја. Тие се појавуваат во пештерските цртежи и се претпоставува дека се постари од 17.000 години. Важноста на биковите се рефлектира во неговата поставеност во астрологија [[зодијак]]от како [[Бик (соѕвездиесозвездие)|Бик]], како и бројните ѕаписизаписи ѕаза неговите моќи во митологија, каде што често се поврзува со плодноста. Во [[Хиндуизам|Хиндуизмот]], се сретнува како Nandi, обично прикажан како седи, и славен како возило на [[бог]] Шива и прикажан на многу сликите ѕаеднозаедно со него. Симболично, бикот се појавува најчесто во [[хералдика]]та, и, во модерните времиња, како маскота за двете аматерски и професионални спортски тимови.
 
== Наводи ==

Прегледник