Разлика помеѓу преработките на „Бик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
[[Податотека:Taureau_charolais_au_pré.jpg|мини|На Charolais бул.]]
'''Bик''' е возрасен ''непроменет'' (односно, не [[Кастрација|кастриран]]) машки вид на говедо. Бикот е силен, мускулест и поагресивен од женскиот  вид, кравата. Низ времето бикот бил важен симбол во многу култури. Неговата улога освен за тегнење и помош во аграрна работа е посебно ѕначајна во прехранбената индустрија (месо и млечни производи), како и во разни други активности.
 
Биковите се многу помускулести од кравите, со подебели коски, поголеми стапала, многу мускули на вратот. Овие карактеристики им помагаат  на биковите во борбата за доминација над стадо, давајќи победникот да стигне до пристап до крави за репродукција.<ref>C. J. C. Phillips, ''Principles of Cattle Production'' (2010), p. 50.</ref> косата обично е пократок дел од телото, но на вратот и на главата често постои "грива". Биковите се обично во иста висина како кравите или малку повисоки.

Прегледник