Разлика помеѓу преработките на „Бенгалци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8.1)
 
}}
 
'''Бенгалци''' ([[бенгалски јазик|бенгалски]]: বাঙালি}} ''baŋali'') се [[индоариски народи|индоариски народ]]<ref name="Citizenship CoB">{{Наведена мрежна страница |url=http://bdlaws.minlaw.gov.bd/sections_detail.php?id=367&sections_id=24554|title=PART I ¶ THE REPUBLIC ¶ THE CONSTITUTION OF THE PEOPLE’S REPUBLIC OF BANGLADESH|accessdate=9 September 2017|year=2010|work =|publisher=[[Ministry of Law, Justice and Parliamentary Affairs]]}}</ref> автохтони на регионот [[Бенгал]] во [[Јужна Азија]], кој денес е поделен по верска основа помеѓу [[Индија]] (хиндустански дел) и [[Бангладеш]] (муслимански дел). Бенгалците зборуваат на [[бенгалски јазик]], кој воедно е еден од најисточните [[индоавропскииндоевропски јазици]].
 
Бенгалците се третата најбројна нација во светот, после [[Кинези]]те и [[Арапи]]те. Тие живеат во Бангладеш и во индиските држави [[Западен Бенгал]], [[Трипура]] и [[Асам]]. Бенаглците ги има и во [[Пакистан]], [[Обединето Кралство|Британија]] и останатите држави каде има бенгалска дијаспора. Според верата Бенгалците се делат на: [[Бенгалски Муслимани]], [[Бенгалски Хиндуси]], [[Бенгалски Христијани]] и [[Бенгалски Будисти]]. Во многу мал број има и [[Бенгалски Евреи]], [[Бенгалски Сики]] и [[Бенгалски Бахаи]].

Прегледник