Локални избори во Македонија (2017): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Ознака: Отповикано
Нема опис на уредувањето
'''Локални избори во Македонија во 2017 година''' — избори кои се одржале на [[15 октомври]] [[2017]] година со цел избирање на советници и градоначалници во 80 [[општини во Република Македонија]] и во [[Град Скопје|градот Скопје]].<ref>[https://sdk.mk/index.php/makedonija/lokalni-izbori-na-15-oktomvri/ Локални избори на 15 октомври], Сакам Да Кажам (01.06.2017)</ref> Изборите биле распишани на 6 август 2017 од собранискиот претседател [[Талат Џафери]].<ref>[http://sitel.com.mk/dzhaferi-gi-raspisha-lokalnite-izbori-za-15-oktomvri-2017 Џафери ги распиша локалните избори за 15 октомври 2017], Сител (06.08.2017)</ref> Листи со кандидати за градоначалници и советници поднеле 19 партии и коалиции, како и 64 групи избирачи.<ref>[https://drive.google.com/file/d/0B8ZpCwro9h-zUzhQaUNjYV9aWG8/view Редослед на листите на кандидати на гласачкото ливче], Државна изборна комисија (19.09.2017)</ref> Изборната кампања траела од 25 септември до 13 октомври, а гласање во прв круг имало на 3.480 избирачки места на територијата на Македонија.<ref>[http://newsroom.mk/vodich-za-lokalnite-izbori-2017-listi-kandidati-kampana-glasane-rezultati-kazni-zhalbi/ Водич за локалните избори 2017] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20170930033208/http://newsroom.mk/vodich-za-lokalnite-izbori-2017-listi-kandidati-kampana-glasane-rezultati-kazni-zhalbi/ |date=2017-09-30 }}, Newsroom.mk (25.09.2017)</ref> Право на глас имале 1.814.644 граѓани запишани во избирачкиот список.
 
45Во општинипрвиот добилекруг, градоначалникградоначалници биле одредени во првиот45 кругопштини, додекаа во 35 општини имало втор круг. [[СДСМ]] во првпрвиот круг победилпобедиле во 37 општини и во градот Скопје, [[ВМРО-ДПМНЕ]] победилпобедиле во три3, а [[ДУИ]] во две2 општини.<ref>[http://www.plusinfo.mk/vest/130446/koj-kade-pobedi-a-kade-kje-ima-vtor-krug Кој каде победи, а каде ќе има втор круг?], Плусинфо (17.10.2017)</ref> Во вториот круг, СДСМ победилпобедиле во 19 општини, ДУИ во осум8, а[[Алијанса за Албанците|АА]] во 3, ВМРО-ДПМНЕ во две2, додека [[Движење Беса|Беса]] и [[ДПА]] во по 1 општина.<ref>[https://sdk.mk/index.php/naslovna/spisok-na-gradonachalnitsi-koi-pobedija-vo-vtoriot-krug-sdsm-19-vmro-dpmne-2-prvichni-neofitsijalni-rezultati/ Список на градоначалници кои победија во вториот круг], Сакам Да Кажам (29.10.2017)</ref> Три градоначалници освои [[Алијанса за Албанците]], додека [[Движење Беса|Беса]] и [[ДПА]] добиле по еден мандат.<ref>[http://meta.mk/sdsm-ke-rakovodi-vo-56-opshtini-i-vo-skopje-vmro-dpmne-vo-5-dui-vo-10-alijansata-vo-3/ СДСМ ќе раководи во 56 општини и во Скопје, ВМРО-ДПМНЕ во 5], Meta.mk (30.10.2017)</ref>
 
==Позадина==

Прегледник