Разлика помеѓу преработките на „А бре невесте“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' – → ''' —
(Создадена страница со: {{italic title}} {{Infobox song | name = А бре невесте | cover = | alt = | type = | artist = Александ...)
 
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' – → ''' —)
 
| next_year =
}}
'''''„А бре невесте“''''' [[македонски народни песни|македонска народна песна]] од [[Мијачија|мијачкиот]] регион, на [[Мијачки дијалект|мијачки]] дијалект. Песната го опева тешкото минато на [[Македонци|македонскиот]] народ, кога, многу често, младите Македонци биле земани на многугодишна воена служба веднаш откако ќе се венчале, па нивните млади невести останувале сами со свекорот и свекрвата, чекајќи и надевајќи се дека нивниот сопруг еден ден ќе се врати жив. Откако после девет години воена служба момчето се враќа дома, неговата натажена и јадовна сопруга не го препознава.
 
==Текст==

Прегледник