Мизрашки хебрејски јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 11 месец
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Близок исток → Близок Исток (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Блискиот исток → Блискиот Исток)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Близок исток → Близок Исток (2))
 
{{Infobox language
|name=Мизрашки хебрејски јазик
|region=[[Близок истокИсток]]
|familycolor=Afro-Asiatic
|fam1=[[Семитски јазици]]
}}
 
'''Мизрашкиот хебрејски јазик''' — [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[семитски јазици]] и во подгрупата на [[хебрејски јазици]]. Ова е [[јазик]]от на Евреите [[Мизрахи]]јци кои живеат во арапските земји на [[Близок истокИсток|Блискиот Исток]]. Од овој [[јазик]] биле преземени некои поими при создавањето и кодифицирањето на современиот [[хебрејски јазик]].
{{Семитски-никулец}}
 

Прегледник