Разлика помеѓу преработките на „Полн агол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 8 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Стандардна позиција: Јазична исправка, replaced: смерот → насоката (2)
с (→‎Тригонометрија: Јазично подобрување, replaced: радиус → полупречник)
с (→‎Стандардна позиција: Јазична исправка, replaced: смерот → насоката (2))
 
 
==Стандардна позиција==
Во декартов [[правоаголен координатен систем]], аголoт α е во ''стандардна позиција'' ако темето е О(0,0), а почетниот крак е позитивниот дел од ''х''-оска. Крајниот крак се добива по ротација за големината на α во смеротнасоката спротивен на стрелките на часовникот.
*Крајниот крак на полн агол во стандардна позиција е пак '''позитивниот''' дел од ''х''-оската, односно се наоѓа помеѓу IV-иот и I-иот [[квадрант (геометрија)|квадрант]]. Лакот е (било која) кружница со центар во О(0,0), а смеротнасоката на лакот не мора да се означува.
*Складни агли во степени: 0°=360°=-360°.
*Складни агли во радијани: 0=2π=-2π. (Оваа равенка важи само за агли. Се разбира дека како броеви; 0≠2π≠-2π. Формално, треба да се користи знакот за [[складност]], односно 0≅2π≅-2π.)

Прегледник