Органски систем: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(#WPWPMK)
сНема опис на уредувањето
 
'''Органски систем''' — целина од два или повеќе [[орган]]и кои се взаемнозаемно [[Анатомија|анатомски]] и [[Физиологија|физиолошки]] (функционално) поврзани. На пример: [[систем за варење]], [[циркулаторен систем]], [[нервен систем]] итн.
[[Податотека:SystemExample.jpg|thumb|300x300п|Пример на системот на органи: нервен систем]]
== Поврзано ==

Прегледник