Разлика помеѓу преработките на „Воздухопловство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: рипрема → одготвува
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: рипрема → одготвува)
 
'''Воздухопловство''' — дејност поврзана со летање во воздушниот простор. Ги вклучува и ги обединува сите [[човек]]ови активности поврзани со летање со [[Механика|механички]] уреди, наречени [[Воздухоплов|авиони]]. Поимот воздухопловтсво ги вклучува сите воздухоплови со повеќекратна употреба. Воздухопловството може да биде пилотирано или непилотирано. Во својата прогресивна историја од еден век, воздухопловтсвото многу брзо се развило, во голем број хетерогени видови, а во дивергентни насоки. 
 
Воздухопловтсвото содржи голем број чинители. Од припремаподготовка на специјализиран кадар па сè до излез на воздухопловот од оперативна употреба. Сетоо тоа е пропратено со соодветна инфраструктура
 
[[Категорија:Воздухопловство]]

Прегледник