Хидроенергија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: се се → се
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Некои грешки ги поправив, и речениците кои не беа формулирани коректно ги преформулирав со ист контекст)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: се се → се)
== Историја ==
 
Во старите [[Воденица|воденици]] за мелење [[брашно]], енергија на водата која се движи е пренесувана на [[воденичко тркало]], кое се се превртувало и преку [[осовина]] пренесувало [[движење]] на [[мелнички камен]], кој ги дробел зрцата за да се добие брашно.
 
Сличен директен [[механички пренос]] е користен за пилани и разни други потреби.

Прегледник