Разлика помеѓу преработките на „Валонски Брабант“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox settlement <!-- See Template:Infobox settlement for additional fields and descriptions --> | name = Валонски Брабант | native_name = {{native name|fr|Brabant wallon}}<br/>{{native name|wa|Roman Payis}} | native_name_lang = <!-- ISO 639-2 code e.g. "fr" for French. If more than one, use {{lang}} instead --> | settlement_type = Покрини во Белгија | image_flag...)
 
| native_name = {{native name|fr|Brabant wallon}}<br/>{{native name|wa|Roman Payis}}
| native_name_lang = <!-- ISO 639-2 code e.g. "fr" for French. If more than one, use {{lang}} instead -->
| settlement_type = [[ПокриниПокраини во Белгија]]
| image_flag = Drapeau Province BE Brabant Wallon.svg
| flag_size = 120x80px
}}
 
'''Валонски Брабант''' ({{IPAc-en|b|r|ə|ˈ|b|æ|n|t}}, {{IPAc-en|USalso|b|r|ə|ˈ|b|ɑː|n|t|,_|ˈ|b|r|ɑː|b|ən|t}}; {{lang-fr|Brabant wallon}} {{IPA-fr|bʁabɑ̃ walɔ̃|}}; {{lang-nl|Waals-Brabant}} {{IPA-nl|ˌʋaːlz ˈbraːbɑnt||Nl-Waals-Brabant.ogg}}; {{lang-wa|Roman Payis}}) е[[Покраини во Белгија|покраина]] во [[Валонија]] и [[Белгиј]]. Се граничи со (во правец на стрелките на часовникот од север) со покраината [[Фламански Брабант]] ([[Фламански регион]])) и покраините[[Лиеж (покраина)| Лиеж]], [[Намир (покраина)|Намир]] и [[Ено]] ([[Валонија]]). Нејзин главен град и најголем град е [[Вавр]].
 
Покраинското население беше регистрирано на 403.599 од јануари 2019 година, што дава густина на население од {{convert|368|/km2|abbr=on}}км<sup>2</sup> (950/квадратни милји).
 
.
 
Покраинското население беше регистрирано на 403.599 од јануари 2019 година, што дава густина на население од {{convert|368|/km2|abbr=on}}.
==Етимологија==
 
13.434

уредувања

Прегледник