Разлика помеѓу преработките на „Маргерит Дирас“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Додадена категорија
с
с (Додадена категорија)
[[Податотека:Trouville-sur-Mer Roches Noires plaqueDuras.jpg|мини|лево|Табла на хотелот „Roches Noires“ во кој живеела Дирас од 1963 до 1996 г.]]
Марагрит Дирас е родена како Маргерит Донадје (''Marguerite Donnadieu''), на 4 април 1914 година во Сајгон, Француска Индокина (денешен [[Виетнам]]), каде што нејзините родители работеле како професори. На млада возраст од 17-18 години, Дирас се преселила во [[Франција]], каде најпрвин студирала [[математика]], но набрзо се префрлила на политичките студии, а потоа на [[право]]то.<ref name="Muhamed Nezirovic 1987">Muhamed Nezirovic, „Marguerite Duras ili nova slava jednog velikog pisca“ во: Marguerite Duras, ''Ljubavnik'' (treće izdanje). Sarajevo: Svjetlost, 1987, стр. 101-102.</ref>
 
 
==Творештво==
[[Категорија:Француски писатели]]
[[Категорија:Добитници на Гонкуровата награда]]
[[Категорија:Починати во 1996 година]]

Прегледник