Разлика помеѓу преработките на „Кружно движење“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Апликации: Правописна исправка, replaced: се уште → сè уште
с (→‎Нерамномерно: Јазична исправка, replaced: ротирачк → вртечк)
с (→‎Апликации: Правописна исправка, replaced: се уште → сè уште)
 
: <math />
 
Радијалното забрзување се уште е еднаковеднакво на <math />. Тангенцијалното забрзување е едноставно дериватизвод наод брзината во која било дадена точка: <math />. Овој корен кој е збир од квадратите на радијалните и тангенцијалните забрзувања е само валиден за кружни движења; за општи движење во рамнина со поларните координати <math />, на Кориолисовите изрази <math /> треба да се додаде <math />, додека радијална забрзување тогаш стануваат <math />.
 
== Поврзано ==

Прегледник