Атанас Вангелов: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Извори: Додадена категорија)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
| footnotes =
}}
'''Атанас Вангелов''' (роден на [[6 февруари]] [[1946]]) — македонски поет, раскажувач, критичар, есеист, книжевен теоретичар, драмски автор, преведувач. Роден е во [[Богданци]]. Завршил Филолошки факултет во [[Скопје]]. Доктор по филолошки науки. Професор на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Бил претседател на Советот на СВП. Бил лектор по македонски јазик и литература во [[Париз]]. Работел како новинар во Радио Скопје. Бил член на редакцијата на списанието „Разгледи“. Член на ДПМ од 1967 година.<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.blesok.com.mk/avtor.asp?lang=mac&id=190 |title=Атанас Вангелов] |accessdate=2011-11-07 |archive-date=2016-03-05 |archive-url=https://web.archive.org/web/20160305070712/http://www.blesok.com.mk/avtor.asp?lang=mac&id=190 |url-status=dead }}</ref>
 
== Творештво ==
29.743

уредувања

Прегледник