Хитрино: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 193 бајти ,  пред 11 месец
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
Хитрино се наоѓа во североисточниот дел на [[Лудогорие]]то. Тоа е еднакво оддалечено од [[Црното Море]] и [[Дунав]] и е на 20 километри од областниот град Шумен. Селото се наоѓа на главниот пат помеѓу [[Силистра]] и [[Шумен]]. Преку Хитрино оди главната пруга [[Варна]] - [[Русе]].
 
Во 5:40 часот локално време на [[10 декември]] [[2016]] година 7 лица загинале,<ref name=+info101216>{{Наведена мрежна страница |url=http://plusinfo.mk/vest/96147/najmlaku-sedum-lica-zaginaa-vo-eksplozijata-na-voz-vo-bugarija |title=Најмлаку седум лица загинаа во експлозијата на воз во Бугарија |publisher=+info |accessdate=10 December 2016 |archive-date=2016-12-12 |archive-url=https://web.archive.org/web/20161212154652/http://plusinfo.mk/vest/96147/najmlaku-sedum-lica-zaginaa-vo-eksplozijata-na-voz-vo-bugarija |url-status=dead }}</ref> а 29 биле повредени по експлозијата на цистерна от излетал от шините воз. Возот, кој превезувал [[пропан]]-[[бутан]] и [[пропен]], експлодирал и се запалил. Пожарот зафатил најмалку педесет објекти <ref name=CNN101216>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.cnn.com/2016/12/10/europe/bulgaria-train-explosion/index.html |title=Bulgaria train derailment: 5 killed in blast |first=Radina |last=Gigova |publisher=CNN |accessdate=10 December 2016}}</ref>, а 20 згради во Хитрино биле уништени.
 
== Наводи ==
29.743

уредувања

Прегледник