Разлика помеѓу преработките на „Сина Лагуна (коктел)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
{{Infobox cocktail
| iba =
| name = Плава Лагуна
| image = Blue Lagoon at the Mandarin Oriental, Washington DC.jpg
| caption = Сина лагуна кај [[Мандарин Ориентал, Вашингтон, ДЦ | Мандарин Ориентал Вашингтон]]
| type = висока топка
| flaming =
| vodka = yes
| tequila =
| rum =
| gin =
| triplesec =
| served = карпа
| garnish = парче лимон или украсете го работ со парче портокал
| drinkware = чаши со висока топка
| ingredients = *50 ml [[Вотка]]
*20 мл [[Курасао (ликер)|Син Курасао]]
*100 мк [[Лимонада]]
*1 парче од портокал.
*коцки мраз
| prep = истурете вотка и сино куракао во шејкер со мраз, добро протресете и процедете во чаша со висока топка, прелиена со лимонада или сок од лимон, гарнирајте и послужете.
| notes =
| footnotes =
| categories = no
}}
 
'''Сина Лгуна''' е [[коктел]] со сина боја [[Курасао (ликер) | Курасао]] измешан со [[вотка]] и [[лимонада]]. Обично се украсува со парче [[портокал]] или парче [[лимон]]. Сината лагуна обично се служи во чаша со висока топка.
13.428

уредувања

Прегледник