Разлика помеѓу преработките на „Сина Лагуна (коктел)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox cocktail | iba = | name = Плава Лагуна | image = Blue Lagoon at the Mandarin Oriental, Washington DC.jpg | caption = Сина лагуна кај Мандарин Ориентал Вашингтон | type = висока топка | flaming = | vodka = yes | tequila = | rum = | gin = | triplesec = | served = карпа |...)
 
}}
 
'''Сина Лгуна''' е [[коктел]] со сина боја [[Курасао (ликер) | Курасао]] измешан со [[вотка]] и [[лимонада]]. Обично се украсува со парче [[портокал]] или парче [[лимон]]. Сината лагуна обично се служи во чаша со висока топка.
 
Една варијација додава џус од [[лимета]] во мешавината. Друга варијација со цртичка од [[Малина|малини]] или [[гренадин]] е позната како „тингл на овошјето“, по австралиските [[овошни боцки | бонбони со тоа име]].
 
==Види уште така==
* [[List of cocktails|Листа на коктели]]
* {{portal-inline|Liquor}}
 
[[Категорија:Коктели со вотка]]
[[Категорија:Коктели со лимонада]]
 
 
 
{{cocktail-stub}}
13.434

уредувања

Прегледник