Разлика помеѓу преработките на „Бонго (инструмент)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (Bot: Migrating 30 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q243998 (translate me))
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
'''Бонго''' ([[шпански јазик|шпан.]]: bongo) е [[удирачки инструменти|удирачки инструмент]] од групата на [[Африка|Афро]]-[[Куба]]нски [[мембранофони]] инструменти. Нема определена височина.
 
Составен е од два мали поврзани [[тапани]]<ref>[http://www.rhythmweb.com/bongo/ The bongo page] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20110927183607/http://rhythmweb.com/bongo/ |date=2011-09-27 }} [[англиски јазик|анг.]]</ref> со по една [[кожа]], од кои едниот е поголем и на [[шпански јазик|шпански]] се нарекува ''hembra'' (женски), а другиот е помал и се нарекува ''macho'' (машки). По нив се удира со [[рака|раце]] или [[прст]]и.
 
== Надворешни врски ==
29.743

уредувања

Прегледник