Органски систем: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 138 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(#WPWPMK)
'''Органски систем''' — целина од два или повеќе [[орган]]и кои се взаемно [[Анатомија|анатомски]] и [[Физиологија|физиолошки]] (функционално) поврзани. На пример: [[систем за варење]], [[циркулаторен систем]], [[нервен систем]] итн.
[[Податотека:SystemExample.jpg|thumb|300x300п|Пример на системот на органи: нервен систем]]
 
== Поврзано ==
* [[Систем за варење]]
2.954

уредувања

Прегледник