Муслимани (народ): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Население: Исправено име на предлошка, replaced: {{mk icon}} → {{mk}}
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Население: Исправено име на предлошка, replaced: {{mk icon}} → {{mk}})
 
*Според пописот од 2002 во Србија (без Косово), биле регистрирани 19,503 Муслимани и 136,087 Бошњаци.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://webrzs.stat.gov.rs/axd/Zip/SN31.pdf |title=Statistics Office of Republic of Serbia. Population by nationality |accessdate=2012-01-11 |archive-date=2009-02-25 |archive-url=https://web.archive.org/web/20090225082342/http://webrzs.stat.gov.rs/axd/Zip/SN31.pdf |url-status=dead }}</ref>
* Во Црна Гора на пописот од 2003 година 24,625 (3.97%) се изјасниле за Муслимани, 48,184 (7.77%) како Бошњаци и 57,100 (9.51%) како Црногорци (муслимани).
* Во Македонија во 2002 биле регистрирани 17,018 (1,15%)<ref name="dzs">Statistics Office of Republic of Macedonia - [http://www.stat.gov.mk/pdf/kniga_13.pdf Државен завод за статистика:Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002: Дефинитивни податоци] ([[PDF]]) {{mk icon}}</ref> Бошњаци и 2,553 (0.13%) Муслимани.
* Во Хрватска, населението со исламска вероисповед се изјаснило како: 10,000 се изјасниле како Хрвати, 20,000 како Муслимани и 20,000 Бошњаци.
* Во Словенија 21,542 лице се изјаснило за Бошњаци, 8,062 како Босанци и 10,467 како Муслимани.<ref name="surs">Statistics Office of Republic of Slovenia - [http://www.stat.si Statistični urad Republike Slovenije]: [http://www.stat.si/popis2002/si/rezultati/rezultati_red.asp?ter=SLO&st=7 7. Prebivalstvo po narodni pripadnosti, Slovenija, popisi 1953, 1961, 1971, 1981, 1991 in 2002]</ref>

Прегледник