Разлика помеѓу преработките на „Јаглерод“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 214 бајти ,  пред 3 месеци
Бришење на "Element_6.webm", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Gbawden поради: per c:Commons:Deletion requests/Files uploaded by Shihab1729.
(Бришење на "Element_6.webm", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Gbawden поради: per c:Commons:Deletion requests/Files uploaded by Shihab1729.)
: C{{Sub|(s)}} + H{{Sub|2}}O{{Sub|(g)}} → СО{{Sub|(g)}} + H{{Sub|2(g)}}.
Јаглерод се комбинира со некои метали на високи температури и формира метални карбиди, како што е железниот карбид цементит во челикот и волфрам карбид,што се користи како абразив и при правење цврсти врвови за алатки.
 
[[Податотека:Element 6.webm|мини|224x224пкс|Уметничко претставување на јаглероден атом, во дизајнот на атомскиот модел на Бор.]]
Системот на јаглеродни алтропи опфаќа голем број екстремни вредности:
{| class="wikitable" style="margin-bottom: 10px;"

Прегледник