Зебибит: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 186 бајти ,  пред 11 месец
с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Zebibit“)
 
сНема опис на уредувањето
 
{{Количини на битовите}}
'''Зебибитот''' - множител на [[Бит|битот]], единица за [[Внатрешно памтење|дигитално складирање информации]], префиксирана со стандардно заснованиот умножувач зеби (симбол Zi), бинарен префикс што значи 2<sup>70</sup>.<ref>International Electrotechnical Commission, IEC 60027-2 (2000-11) Ed. 2.0</ref><ref>{{Наведено списание|last=A.J. Thor|year=2000|title=Prefixes for binary multiples|journal=Metrologia|volume=37|issue=81|page=81|doi=10.1088/0026-1394/37/1/12}}</ref> Симболот на единицата на зебибитот е '''Зибит'''.
 
: 1 зебибит = 2<sup>70</sup> [[Бит|бити]] = {{Празнини|1|180|591|620|717|411|303|424|бити}} = 1024 [[Ексбибит|ексбибити]]<ref>[http://physics.nist.gov/cuu/Units/binary.html Definitions of the SI units: The binary prefixes]</ref>
 
Префиксот зеби првично не бил дел од системот на бинарни префикси, но бил додаден заедно со префиксот јоби од Меѓународната електротехничка комисија во август 2005 година.<ref>[http://www.iec.ch/news_centre/release/nr2005/nr2005.htm IEC - IEC in action | News releases > nr2005 - Here come zebi and yobi] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20090912150947/http://www.iec.ch/news_centre/release/nr2005/nr2005.htm |date=September 12, 2009 }}</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Единици за податоци}}
[[Категорија:Единици за податоци]]

Прегледник