Прејди на содржината

Сантиметар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 149 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник, Дијаметар → Пречник)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
[[Податотека:ReglaMedida-Cyrillic.svg|мини|десно|300п|Линијар со дециметар, сантиметар и милиметар за споредба]]
'''Сантиметар''' (симб. '''см'''<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-leksikon/сантиметар „сантиметар“] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20131217061800/http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-leksikon/сантиметар |date=2013-12-17 }} - Лексикон на македонскиот јазик, он.нет (но често се среќава и погрешното '''цм''')</ref> или '''cm''' е единица за должина еквивалентна на 1/100 од [[метар]]от, и е припаѓа на [[SI]] системот, во делот единици за должина. Сантиметарот е исто така и дел од [[метрички систем|метричкиот систем]]. Еквивалентна единица за [[површина]] е [[сантиметар квадратен]], соодветна единица за [[волумен]] е [[сантиметар кубен]].
 
{{Unit of length
50.742

уредувања