Централна Унгарија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Туризам: Додадена категорија, replaced: римско царство → Римско Царство
с (→‎Округот Пешта: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Aс → Ас (2))
с (→‎Туризам: Додадена категорија, replaced: римско царство → Римско Царство)
 
Места на интереси во [[Пешта (округ)|областа Пешта]] се Гедолло (Кралскиот замок и Арборетум ), Ракеве ( [[Српска православна црква|српска]] катедрала и Замок Савојја ), Сентендре (градски плоштад во Барок , музеј Маргет Ковач, Музеј на етнографскиот музеј на отворено), Вац (катедрала, триумфална арка ) и Вишеград Замокот Вишеград).
 
Други обележја се црквите (изградени во [[Среден век|средниот век]] ) во Самбак , [[Калвинизам|Реформираната црква]] на [[Свето Римско Царство|Светото римскоРимско царствоЦарство]] , Црквата во Фот во [[Романтизам|романтичен стил]] , Апај рамнина, антички [[смрека]] полиња во Татарсентѓерѓ, , [[Атила]] во Тапиосентмартоn , арборетумот во Варакто и меченото светилиште во Верешеѓхаз .
 
Пилиските планини нудат многу можности за [[Планинарска прошетка- Планинарење|пешачење]] . Исто така постојат и Вишеградските Хилс , [[водопад]]от Ордогмалом, Националниот парк Годоло и Националниот парк Окса .

Прегледник