Поштенски броеви во Србија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
Нема опис на уредувањето
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
'''[[Поштенски број|Поштенските броеви]] во [[Србија]]''' содржат пет броја. Првите два одговараат на било кој округ; седиштата на окрузите имаат 000 како три последни броеви, додека помалите градови и села немаат последни три бројки.
 
Според [http://www.posta.rs/AdresniKod/Adresovanje_eng.asp] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20090604225820/http://www.posta.rs/AdresniKod/Adresovanje_eng.asp |date=2009-06-04 }}, од 1 јануари 2005 е воведен шестоцифрен поштенски формат.
 
[[Категорија:Поштенски броеви по земја|Србија]]
29.743

уредувања

Прегледник