Прејди на содржината

Порторож: Разлика помеѓу преработките

Додадени 364 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место)
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
}}
 
'''Порторож''' ([[словенечки]]: ''Portorož'') е мало гратче/ населба во [[Пиран]] на бреговите на [[Јадранското Море]] во [[Словенија]]. Порторож е едно од најголемите туристички места во државата.<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.piran.si/index.php?page=static&item=1&tree_root=1 |title=Piran Municipality site] |accessdate=2011-04-05 |archive-date=2014-11-07 |archive-url=https://web.archive.org/web/20141107181537/http://www.piran.si/index.php?page=static&item=1&tree_root=1 |url-status=dead }}</ref> Порторож во превод значи „пристаниште на розите“.
 
== Наводи ==
{{рв|Portorož}}
* [http://www.geopedia.si/Geopedia_en.html#L410_F10123011_T13_b4_x393920.668_y39620.15_s13 Порторож на Geopedia]
* [http://www.portoroz.si/EN/default.asp Официјално мрежно место] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20130613030037/http://www.portoroz.si/EN/default.asp |date=2013-06-13 }}
 
{{Словенија-гео-никулец}}
53.396

уредувања