Повикувачки број: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(Одбиена последната промена (од 77.29.63.190) и ја поврати преработката 3619081 на Kolega2357)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
Кај повикувањето број од мобилната телефонија се користи повикувачки број со формат “07Х“, при што секој мобилен оператор има своја група повикувачки броеви (пример: 070, 071, 075, 077 итн.)
 
Специјалните телефонски броеви (за повикување итна медицинска помош, противпожарна служба, полиција и сл.) немаат повикувачки број, туку се повикуваат директно. На пример, за итна медицинска помош - “194“<ref>[http://217.16.70.245/?pBroj=1406&stID=8753&pR=12 Новиот број на Брза помош е 194] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20120309034132/http://217.16.70.245/?pBroj=1406&stID=8753&pR=12 |date=2012-03-09 }}, ''Утрински весник'', број 1406, понеделник, 16 октомври 2006</ref>, за противпожарна служба - “193“, [[полиција]] - “192“, служба за информации - “188“ итн.
 
== Поврзано ==
29.743

уредувања

Прегледник